AÖF - ANADOLU ÜNİVERSİTESİ - AÖF KDEDİLİ SİSTEM - KPSS - ALES

facebook twitter youtube google+ feedburner

A+ A A-

Aöf 4 yanlış 1 doğruyu götürecek

Aöf yayınladı 4 yanlış 1 doğruyu götürrcek. 19 Ekim Pazartesi günü AÖF sınav sisteminde değerlendirme konusunda yaptığı değişikliği resmen duyurdu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

AÖF'den Değerlendirme Sistemi Değişikliği Duyurusu 19 Ekim 2016

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 29/03/2016 tarihli ve 75850160-106-E.26361 sayılı yazısıyla Açıköğretim programları uygulayan üniversitelerin ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinde uygulama birliğinin sağlanmasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ilgili üniversitelere bildirilmiştir. 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir. 
Anadolu Üniversitesi gerek temel öğrenme materyali olan kitaplarda gerekse destek materyali olarak https://ekampus.anadolu.edu.tr içinde yer alan kaynaklarda sürekli güncelleme yapmaktadır. Bu anlamda gelişen teknolojinin sunduğu bütün imkânlar seferber edilerek Türkiye’nin en büyük e-öğrenme platformu siz öğrencilerimiz için hizmet vermektedir. Öğrenci başarısının artırılması için sürdürülebilir projeler geliştirilmeye devam edecektir.
Öğrencilerimizin Açıköğretim bürolarından teslim aldıkları güncellenmiş kitaplar ve https://ekampus.anadolu.edu.tr adresi dışında herhangi bir kaynaktan yararlanmamalarını önemle hatırlatırız. Kurum dışı kaynakların güncel olmayacağı ve mağduriyetlere neden olacağının bilinmesi gerekmektedir. Tüm öğrencilerimize duyurulur. 

AÖF'TE YENİ SİSTEM HABERİNİ BÖYLE DUYURMUŞTUK!
TRT Okul kanalında katıldığı programda soruları yanıtlayan Anadolu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, 4 yanlış 1 doğruyu götürecek uygulamasına yeşil ışık yaktı. Gündoğan yaptığı açıklamada “YÖK Ölçme değerlendirme ile ilgili bir standart oluşturmak istiyor. YÖK ün belirlemiş olduğu usul ve esaslara göre bu yıldan itibaren Açıköğretim fakültesi (AÖF) yanlış cevapların doğru cevapları götürme uygulamasını yapacağız. Bu değişiklik sadece bizde değil, ülkemizde eğitim sunan tüm Açıköğretim fakülteleri tarafından uygulanacaktır “ dedi. Uygulama hayata geçerse sınavda yanlış verilen cevaplardan 4 tanesi 1 doğru cevabı götürecek. Her yanlış cevap 0.25 doğru cevabı eksiltmiş olacak.  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi TV Yapım Merkezi tarafından hazırlanan yeni ders programlarının tanıtım toplantısı, Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi Çok Amaçlı Salon'da düzenlendi. Toplantıya, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim Sistemi’nden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, TRT Okul Koordinatörü Yrd. Doç. Selçuk Kıray ve diğer ilgililer katıldı.
“Bu sistem önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek, ders havuzumuz daha zenginlik kazanacak”
Toplantıda konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim Sistemi’nin tüm üniversite personelinin bir meyvesi olduğunu ve herkesi katkı sunduğu bir sistem olduğunu belirtti. Açıköğretimin başlangıçta sadece ders kitabıyla başladığını ifade eden Rektör Gündoğan, “Fakat bu zaman içerisinde ders materyalleri noktasında ciddi gelişmeler oldu. Televizyon devreye girdi. Hocalarımızı televizyon aracılığıyla ders programları yapmaya başladılar. Bu programlar gitgide iyileşti. Çok güzel nitelikli programlar haline geldi. Geçtiğimiz yıl da ‘Anadolum e-Kampüs’ sistemi adı altında bir e-öğrenme portalı hizmete girdi. Buradaki amaç da Anadolum e-Kampüs sisteminde, var olan tüm ders materyallerimizi, kitaplarımızı, deneme sınav sorularımızı, televizyon programlarımızı elimizde ne varsa o derslere ait tek bir kampüs sistemi adı altında toplamaktı. Çok daha yeni bir sistem. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sistem gelişecek, ders havuzumuz ve e-öğrenme malzemelerimiz çok daha zenginlik kazanacak. Daha nitelikli malzemeler çekilecek. Bu sistemi daha da güçlendireceğiz. Dolayısıyla sadece öğrencisine bir kitap sunan ve bundan sınav yapa bir sistemden, çok zengin içerikli, e-öğrenme malzemeleri sunan bir sisteme geçmiş olacağız. Bütün gayretimiz, çabamız bu” dedi.

DAHA ÖNCE DE ATA AÖF VE ARDINDAN AUZEF'TE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR KARARI ALINMIŞTI
Online yapılan vizelerin kaldırılmasının ardından sınavlarda 4 yanlış cevabın 1 doğru cevabı götüreceğinin bildirilmesi üzerine ATA-AÖF ve AUZEF öğrencileri bir imza kampanyası başlattılar. Özellikle AUZEF öğrencileri okula kayıt olduklarında bu şartlarla olmadıklarını kayıt süresinin bitiminin ardından böyle bir gelişme yaşandığını belirtiyorlar. İşte gelinen son durum... 
Öğrencilerin internet üzerinden yaptıkları başvuru kampanyasında şu metne yer verildi: 
"Bu sene yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile artık İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'ne ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne bağlı olan bölümlerdeki sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürmeye başlamıştır. Geçen seneden bu seneye yapılan değişimler arasında öğrencileri sarsan en büyük değişim bu olmuştur. Aynı zamanda yönetmeliğin değişmesi çok ani olmuş ve kayıt yapan öğrencilerin birçoğu bu uygulamayı sonradan duymuştur. Hem uzaktan eğitim almanın dezavantajları hem de kitap dağıtılmaması sorunları ile boğuşan öğrencilerin önüne koyulan bu uygulama sebebi ile birçok öğrenci mağdur konumundadır. Hem gösterilen çabaların değersizleşmesi hem de sınavlardan alınacak puanların haksız bir şekilde sonuçlanması anlamına gelen bu düzenlemeye bu kurumlarda kayıtlı olan öğrenciler olarak karşıyız. Ve mağduriyetimizin düzeltilmesini talep ediyoruz. Bu yapılan sınavlara hazırlanırken bir hoca desteği görmediğimizi ve kitap dağıtımı da söz konusu olmadığı için ders çalışmalarda zorluk çektiğimizi hatırlatmak istiyoruz. Aynı zamanda üniversite sınavı ciddiyetinde olan bir sonuç hesaplama metodunu bu eksiklikler varken kabul etmek istemiyoruz. Sesimizi duymanızı ve eğitim almak için fedakarlık gösteren binlerce öğrencinizi mağdur etmeden sınavları eskisi gibi yanlışların doğruyu götürmediği uygulama haline döndürmenizi istiyoruz."
BUGÜN493
DÜN636
BU HAFTA1129
BU AY15271
TOPLAM3996678
Sınava Kaldı!!
Okullar Okullar
KAPAT
KAPAT